Muž,který se směje-konečně recenze

23. října 2009 v 20:20 | Lila |  Náš blog
Tááák a je tu slibovaná recenze knížky, jejíž hlavní hrdina inspiroval toho nejmoudřejšího anarchistu.


Jestli ovšem čekáte,že Gwynplaine má k Jokerovi nějak blízko a chcete se bavit,tak Muže,který se směje nečtěte. Gwynplaine nemá s vražedným Jokerem nic společného....ale ano,něco jo. Věčný smích. Zatímco Gwynplainovi se smála však pouze tvář a byl to smutný klaďas, Joker se chechtá tváří (a asi i duší-přeci je to jen psychopat,tak co já vim) a je to chladnokrevný brutální vrah.
Stručně příběh- Začínáme představením Ursa a jeho vlka Homa, jejich popisu a už i tušíme, jakou budou mít později úlohu. Dále jsou představeni Comprachicisové-krutí tyrani,kteří znetvořují lidi (nejlépe děti) do různých podob a forem. A to doslova. Ti také utvoří malého Gwynplaina-syna anglického lorda. Gwynplainovi zemřou rodiče a z vůle krále je odstraněn a dostanou ho do rukou právě Comprachicisi. Ti mu roztáhnou ústa do věčného úsměvu. Ten úsměv symbolizuje faleš vlády,výsměch všemu. Ale to ví je mučitelé a zmrazčený Gwynplaine to také tak vnímá.
Poté,co je chlapec trapiteli opuštěn,bloudí nehostinou putinou,až najde umrzlou ženu,na které spočívá novorozeně. Gwynplaine sí jí vezme a když s ní konečně dorazí do města, ujme se jich nerudný Ursus. A zatímco Gwynplain je na tváři zmrzačen,Dea-nalezená holčička-je slepá.
Následuje několik kapitol týkající se lordů a jejich života u dvora. Poté se konečně opět setkáváme s tentokrát už 25-letým Gwynplainem a 16-letou Deou. Milence si spolu s Ursem a Homem vydělávají na živobytí komediantskými hrami. Díky Gwynplainovou postižení je úspěch zaručen. Nikdo neodolá, aby se jeho veselé tváři nesmál.
Ovšem Gwynplainovi moc do smíchu není. Uvnitř je smutný,protože každý kromě Dey (a Ursa) v něm vidí zrůdu. Dea ho miluje,protože je slepá. Ona vidí jeho vnitřní krásu. Díky tomu dva vyděděnci mohou být spolu.
Když jejich komediantský vůz přijede do Londýna,brzy se šlechta doví,že syn jednoho s nejpřednějších mrtvých lordů je v Londýně jako komediant. Snadno si ověří,co a jak se stalo a Gwynplaine je převezen do svého sídla a dozvídá se kým je a co mu patří. Má být oženěn se setrou královny. Ona dotyčná sestra je znuděna svým životem a jelikož v Gwynplainovi vidí zrůdu a chaos, sňatku se nijak moc nebrání.
Gwynplain však není šťasten a poté,co se mu ostatní lordové vysmějí,utíká a vyhledává Deu a Ursa. Dea,který měla vždy křehké zdraví,nedokáže unést příval štěstí,když se Gwynplaine vrátí a umírá. Gwynplaine však bez ní nemá nic,ani sebe. Spáchá sebevraždu utopením a zanechává ve světě Ursa zlomeného žalem a jeho věrného vlka Homa.

Tato knížka je celkově velmi smutná. Několikrtá sem měla na kahánku. v pár částech mi to přijde zbytečně natáhlý,ale celkově je to naprosto perfektní knížka. Dávám hodnocení 4/5. Koho příběh Muže,který se směje zaujal a máte rádi filosofování,neváhejte. Po přečtení knihy už nikdy nebudete mít pocit,že smích symbolizuje jen veselost.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nine (DH) Nine (DH) | Web | 24. října 2009 v 8:56 | Reagovat

Hmmm. Tak to bych vůbec nečekala, že to bude tak smutné čtení =-O A konec mě úplně nejvíc překvapil =-O
:-)

2 BArlEy BArlEy | Web | 24. října 2009 v 13:15 | Reagovat

Ta knížka je uplně nádherná!! teď jsem to začala číst, jsem ani ne v polovině, no už abych to měla... ale třeba ta začáteční část s lordy mě nijak nebavila...

3 Lila Lila | 24. října 2009 v 18:52 | Reagovat

jo,s těma lordama mě to taky nebavilo-to právě řadim do kategorie ,,zbytečně natáhlý" :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.