Joker pod lupou

1. září 2009 v 17:31 | Lila |  Joker
Aneb vše okolo názoru Nolana, Jokerovo obleku a make-upu.

,,Joker je jedním z největších mizerů, jací se kdy ocitli na plátně," říká Nolan. "Joker je svým způsobem stejná ikona, jakou je Temný rytíř,. Je neobyčejně ničivou silou a své zabijácké nátury si báječně užívá. Člověka při tom úplně mrazí. Což nám nabídlo nové možnosti vývoje postav. Zároveň jsme však chtěli vytvořit zápornou postavu, která bude navzdory svému výstřednímu zjevu a pobuřujícímu jednání zakotvena v realitě. Snažili jsme se udržet realistický směr nastavený filmem Batman začíná a proto jsme si řekli, že Joker by měl být v kontrastu ke svému jménu neobyčejně vážný. Nakonec jsme přišli s pojetím, že Joker zosobňuje nejextrémnější formu anarchie - je silou chaosu, kriminální živel, který neuznává žádný řád a vyšší smysl, a tudíž jeho činy nelze ani pochopit."

Při navrhování kostýmu pro Jokera se mohla návrhářka Lindy Hemming mnohem víc odvázat. Záměrně se rozhodla Jokerův klasický zjev poněkud obměnit, aby víc odrážel nároky Ledgerovy generace. "Jakmile jsem se dozvěděla, že se Jokera zhostí Heath Ledger, bylo mi jasné, že jeho kostým musí být víc trendy než u jeho předchůdců. Pro inspiraci jsem si sehnala obrázky modelů od návrhářky Vivienne Westwood, snímky Johnnyho Rottena, Iggyho Popa, Petea Dohertyho i Alexandera McQueena."

Hemming nakonec pro Jokera navrhla velmi různorodou směs kostýmů, o kterých říká: "Joker je celkem marnivý tvor, libuje si v pokleslosti." Hemming u Jokera zachovala tradiční barevnou paletu (zelená, fialová), jeho odpudivé vzezření je tudíž vždy umocněno zelenou vestou či nachovým kabátem. Příležitostně také nosí sako, které ve své základní koncepci kopíruje look Carnaby Street Mod. Vzor na košili Hemming okopírovala z košile koupené z druhé ruky.
Jokerovy boty jsou z Milána, návrhářka si je vybrala kvůli specifické bouli na špiče, jež jí evokovaly typickou obuv klauna. Jeho kravata vznikla z látky, kterou si Hemming nechala utkat na zakázku v londýnské firmě Turnbull & Asser, která odívá členy královské rodiny a smetánku. "Heath si přál úzkou kravatu, takže má look ze 60. let, jen utkanou z kvalitního materiálu firmy Turnbull & Asser. Myslím si, že v Turnbull & Asser ještě nikdy nic tak divokého nevyráběli," směje se Hemming. "Když Heath přišel na zkoušku kostýmu a my mu každou část ukázali, byl nadšením bez sebe. A hned si ho oblékl."
Jokerův make-up se tentokrát od předchozích ´vtělení´ také výrazně lišil. Jokerové se většinou na plátně objevovali s obličejem na bílo, jeho make-up v Temném rytíři se mu snaží dát poněkud šílenější vzezření, jež napomáhá zvýšit okamžitý šok. Kontury jeho očí jsou výrazně černé, přes rty a tvář se mu táhne jasně červený škleb, který však nedokáže zamaskovat hrozivé jizvy. Jeho vlasy jsou jemně, ale stále viditelně nazelenalé.
Maskér Peter Robb-King říká: "Publikum u Jokera předpokládá určitý zjev, my jsme se mu však pokusili dostat pod kůži a znázornit, jaké má tato postava v ději místo. Je to někdo, kdo je v každém významu tohoto slova poškozený, proto jsme mu chtěli vytvořit takový zjev, který nebude evokovat ´čtveráctví´."

Další z Ledgerových maskérů, John Caglione, Jr., nazývá proces nanášení masky tancem. "Heath pokaždé zkřivil obličej do předem dohodnuté grimasy, pozvedl čelo a přivřel oči, a já mu přetřel obličej bílou. Tato technika mu na tváři vytvořila textury, které by natřením vypnutého obličeje nikdy nevznikly. Pak jsem Heathovi nanesl silnou vrstvu make-upu kolem silně přivřených očí, čímž se textury obličeje ještě zvýraznily. Jen co jsem nanesl černou, postříkal jsem mu oči vodou, musel zamrkat a pořádně zatřepat hlavou - a ten špinavý, mokvavý ksicht byl na světě."

Postava Jokera představuje i revoluční posun v aplikaci protetiky. Na protetice filmu Temný rytíř se podíleli supervizor Conor O'Sullivan a odborník na masky Robert Trenton. "Používali jsme nový typ procesu na bázi silikonu, který umožňuje, aby se protetika pokládala přímo na kůži. A to takovým způsobem, že ani nejsou vidět švy," popisuje Robb-King. "Nová protetika je naprosto dokonalá, můžete postavit kameru těsně před obličej - dokonce i kameru systému IMAX - a přesto nevidíte žádné rušivé prvky."

O'Sullivan říká: "Trvalo nám dva roky, než se nám podařilo technologii vyvinout, ale po několika drobných nezdarech to funguje přesně jak má. V současné době jsme schopni vyrábět silikonové pláty, jež lze aplikovat přímo na kůži. Silikon s kůží dokonale splyne, pokud byste nevěděli, že tam je, ani byste jej nenašli."

Nový proces výrazně zkrátil i dobu nanášení, oproti minulosti jde doslova o zlomky. O'Sullivan uvádí: "Jokerova protetika by dříve zabrala dobré tři čtyři hodiny. Dnes aplikace trvá okolo 25 minut a výsledek je dokonce mnohem lepší, což je skvělé." (Heath Ledger to popsal jako ,,nová technologie,která se nanáší podstatně rychleji než normální protéza" .Cítil se, jako kdyby neměl žádný make-up).
Masky klaunů pro členy Jokerova gangu tvůrci vymodelovali, odlili do forem, opracovali a nakonec ručně natřeli.


Nemůžu odolat a dám sem ještě odkaz na jedno video-jak by to vypadalo,kdyby parta z Gothamu (Joker,Batman,Two-Face,Scarecrow,Harley Quinn) šli do kasina a roztočili tam poker?
Za doprovodu Po-po-poker fa-ce...

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nine (DH) Nine (DH) | Web | 2. září 2009 v 11:20 | Reagovat

Ty jo, dost dobrý článek! :-) Je vidět, že se na Jokerovi vyřádili úplně všichni, nejen Heath. Jako jejich pojetí Jokera je naprosto dokonalé... Jedna z nejúžasněji propracovaných postav, co ze světa filmu znám! Opět - klaním se!
A teď hurá na to video, ale věřím, že se zas pobavím :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.