Od sirotka k netopýřím křídlům aneb jak Chris Nolan vytáhl netopýří legendu ke hvězdám-část 2

22. srpna 2009 v 17:24 | Lila |  Zajímavosti
Tady je ta slibovaná druhá část.

Překonala sem svoji lenost,toho si važte.

,,Chris neustále opakoval:,To mi nesedí, je to moc jak z komiksu.´ Za řadu věcí jsem ale bojoval,protože je to přece jen pořád film o Batmanovi. ,Musíme používat vystřelovací kotvu?´-,Ano.´ ,A skutečně musí mít Scarecrow masku?´ ,Ano,musí.´ Takhle nějak ty naše souboje vypadaly,"popisuje situaci Goyer dva měsíce strávené v Nolanově domě,během niž se střetávala Nolanova snaha o realističnost s Goyerovou zkušeností komiksového autora nakladatelství DC Comics.
Z Nolanova obýváku občas (čistě pro inspiraci) zaskočili do blízké jeskyně. Na studio pak měl při schvalování projektu obdobně inspirativně zafungovat fakt,že pararelně se scénářem vznikaly také výtvarné návrhy klíčových prvků budoucího filmu-městem Gotham počínaje a Batmobilem konče. ,,Neustále jsme se ovlivňovali,"vzpomíná výtvarník Nathan Crowley,který se usídlil v Nolanově garáži. ,,Chris s Davidem psali hned vedle a každou chvíli přišli,aby se třeba zeptali:,Hele,právě jsme v Batmanově jeskyni, jak by měla vypadat?´"
Photoshopová prezentace Gothamu, již Crowley poskládal z fotek New Yorku,Chicaga,Tokia a Hongkongu a kterou Nolan okamžitě nazval ,,New Yorkem na steroidech",posloužila coby představa reálného modelu města o rozloze čtyři čtvereční metry,který Crowley postavil hned vedle režisérovy pračky a sušičky. ,,Když jsme se u Chrise poprvé zastavil,abych si přečetl scénář,zničeho nic mi povídá:,Víš co,pojď se ještě podívat na tohle.´ A vedle jsem uviděl Nathana a a ten obří mdoel,kolem kterého běhaly Chrisovy děti,"vzpomíná Bale. V Nolanově garáži spatřil světlo světa rovněž návrh možná vůbec nejdůležitější položky Batmanova arzenálu. ,,Chris viděl Batmobil jako kombinaci lamborghini a hummera,"směje se Crowley,který nakoupil desítky stavebnic plastikových modelů,aby dal režisérově představě ,,tanku,co bude zároveň sporťák" nějaký konkrétní tvar.
Konečná podoba auta pak musela brát ohled na ještě jeden režisérův požadavek. ,,Chtěli jsme skutečné auto,které můžete řídit,"vysvětluje Nolan. Nkonec si filmaři nechali postavit osm exemplářů Batmobilu-pět z nich plně funkčních. Každý vážil přes dvě a půl tuny,přišel na milion dolarů a byl schopen dosáhnout rychlosti 160 km/h. ,,Batmobil je super! Když jsem s ním jezdil po Chicagu,všichni stáli s otevřenou pusou,"vyhlašuje nadšeně Bale a tiše závidí kaskadérovi,který usedl za volant během natáčení honičky,podle Nolana srovnatelné s ikonickou sekvencí z Francouzské spojky. Víc exemplářů si filmaři nechali vyrobit,protože počítali s možností,protože počítali smožností,že by některá z aut nemusela natáčení přežít. Těžko si ale mohli představit, jak k tomu dojde:,,Točili jsme v noci a kolem páté ráno projížděl městem v polidejním doprovodu konvoj čtyř Batmobilů. A do jednoho z nich do někdo napral. Představte si,kdyby u soudu zaznělo:,Ridič zapříčinil srážku s Batmob....srážku s čím??´ " směje se Nathan Crowley.
Batmanův kostým dostala na starost Lindy Hemmingová, jež má díky dlouholeté praxi na ,,brosnanovských" bondovkách a podobnými ,,high-tech" řešením zkušeností víc než dost. ,,Chtěli jsme se vyhnout tomu lehce homosexuálnímu vyznění Clooneyho kostýmu ze Shumacherova filmu,"vysvětluje Hemmingová,která nakonec přišla s konceptem záchranné kombinézy křížené s neoprénem. ,,Připadal jsem si jako potápěč,"popisuje svou zkušenost s kostýmem Bale s jedním dechem dodává,že klaustrofobní pocity mu pomáhaly lépe vyjádřit niterní vztek jeho hrdiny.
Za hlavního záporáka byl vybrán Ra´s Al Ghul. To Nolanovi taky umožnilo vysvobodit Batmana z poněkud těsného sevření Gothamu. ,,Ve všech předešlých dílech působil Gotham tak trochu jako vesnice,vždy byl uzavřený od světa," vysvětluje režisér.
Takto tedy si režisér počínal s Batman začíná a o tři roky později do kin doputoval pokračovatel Temný rytíř,film,který je reálnější než život a temnější než tma.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nine (DH) Nine (DH) | Web | 23. srpna 2009 v 11:21 | Reagovat

No super pokračování! :-)
New York na steroidech :-D :-D Nebo u toho soudu bych chtěla stát :-D
Jako fakt odvedli všichni skvělou práci, vyhráli si a nezbývá nic jiného než před nimi smeknout! :-)

2 Lila Lila | 23. srpna 2009 v 11:56 | Reagovat

jo to New York na steroidech se mi taky sakra líbí:-D sem se slušně bavila:-D Chris Nolan je muj nejoblíbenější herec-nejen kvůli svým Batmanům,ale i kvůli ostatním svým filmům a hlavně proto,že je mezi režisérama originální a jedinečný-přesně jako je Heath mezi hercema...ano,přítomný čas je zcela na místě

3 Nine (DH) Nine (DH) | Web | 24. srpna 2009 v 12:58 | Reagovat

Mně se na Nolanovi líbí, že se nenechává strhnout, myslím tím teď třeba fakt, jak na něj všichni naléhají kvůli pokračování Batmana - ale on si dál točí Inception. Nebo že si dokáže prosadit to, co chce, nesmíří se jentak s kompromisem :-) Své filmy dotahuje k dokonalosti!
A Heath? To samé. A hodně do svých rolí dává i Christian Bale. Už jen kvůli tomuto triu musí být Temný rytíř dokonalý :-D :-)

4 frank n frank n | E-mail | 4. srpna 2010 v 18:07 | Reagovat

1 i 2 část jsou přezat z preier číslo 61

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.