Od sirotka k netopýřím křídlům aneb jak Chris Nolan vytáhl netopýří legendu ke hvězdám

21. srpna 2009 v 17:49 | Lila |  Zajímavosti
Napadlo mě,že bych se mohla podívat po tom, jak si Chris Nolan počínal,když přijal možnost režírovat Batmana a vzkřísit ho z hlubin posměchu. Tady to máte.

Je to poněkud delší a já sem líná,takže to rozdělim na dvě části...tak tedy část jedna.

,,Všechno špatně,zpátky na střechy!"
Takový byl Nolanův přístup k zbrusu novému pokračování temného mstitele. Zapomenuto bylo komando bojových tučňáku Tima Burtona,i gumové bradavky Joela Schumachera. 130 milionový Batman začíná udělal za minulostí tlustou čáru a předvedl se tak, jak ho lidé ještě neznali.
,,V průběhu let už s Batmanem zkoušeli ledacos,nic z toho se ale nijak zvlášť neujalo. Všem se nějak podařilo minout s tou základní mytologií-s tím,co Batman skutečně je. Bral bych jako velký úspěch,kdyby se v našem filmu našlo alespoň pár věcí,které přetrvají," říkal o svém (tehdy teprve třetím celovečerním filmu) režisér Christopher Nolan. Nový batmanovský rozpočet ovšem naznačoval,že studio Warner Bros vkládalo do Nolana velké naděje.
Úkol nového režiséra byl velmi těžký-o to těžší,že měl Batmana vytáhnout z propasti,kam ho uvrhl Schumacherův katastrofický Batman a Robin. ,,V minulých filmech byl vlastně Batman superhrdinou se všímvšudy-já chtěl ukázat ja se Batman z Bruce Waynea teprve stává," vysvětluje Nolan, jenž na první shcůzku se zástupci DC Comics přišel s jasnou vizí,kterou charakterizoval jako ,,intenzivní realismus". ,,Současně jsem chtěl použít další postavy z komisku jako je Lucius Fox,Scarecrow a Ra´s Al Ghul. A jediný způsob, jak toho všeho docílit,bylo začít se vším od začátku." Nolan byl rozhodnutý režírovat jen za předpokladu,že by jeho Batman dějově přecházel všechny dosavadní díly. ,,Snímek Tima BUrtona dopadl po výtvarné stránce skvěle,ale zároveň udělal z Batmana nedílnou součást Gothamu. Chyběl film,kde bychom viděli Batmana v úplných začátcích tak, jak by ho vnímali obyvatelé Gothamu-jako neobyčejnou postavu v obyčejném světě."
Nolan se u Batman začíná inspiroval komiksy Batman:Year One a Dark Victory. Současně byl ale připraven se vydat i do míst zatím neprobádaných. ,,Nenajdete komiks,který by v ucelené podobě objasňoval Batmanův původ. Většinou narazíte jen na nespojený sestřih klíčových momentů. V popkulturních mytologiích jde o překvapivou mezeru,"zdůrazňuje režisér. Nolanovým spoluscénaristou se stal David S. Goyer (jak víme,podílel se i na Temném rytíři),podepsaný např. pod trilogií Blade. V Nolanově pojetí se teda Batman musí spoléhat čistě na svou zdatnost a technické zázemí,za něž vděčí majetku po rodičích. Ti byli, jak víme,zabiti před očima svého syna,což u Bruce vyvolalo touhu mstít se...ta touha hraničí až s posedlostí.
,,Tu postavu chápu jako tři různé lidi. Prostřednictvím Batmana směřuje Bruce svůj hněv k nečemu pozitivnímu. Jeho image miliardářského playboye a floutka je však stejná maska jako ta netopýří. A mezi těmito dvěma póly je skutečný Bruce Wayne," vysvětluje Nolan. A právě schopnost věrohodně vystihnout komplikovanou povahu hlavního hrdiny byla hlavním kritériem při výběru hlavního představitele. Zdánlivě komplikovanou situaci ovšem filmařům zjednodušil fakt,že kandidát byl připraven udělat pro roli cokoli.
,,Aniž by mě kdokoli oslovil,měl jsem jasno-at role patří mě! Kdybych jí nedostal,chápal bych to jako krádež,"vzpomíná Christian Bale na poprask,který rozpoutal,když se počátkem roku 2003 dozvěděl o Nolanově účasti na projektu. ,,Řekl jsem svým agentům-použijte všechny páky co na ně máte,Nolan musí Batmana natočit se mnou." Jistě víte,že před Batmanem hrál Bale kuriózní a narušené osobnosti. Ale on tak nějak vnímá i Batmana. Jeho slovy ,,co je to za chlapa,kterej se převlíkne za netopýra a běhá tak po městě?".
Předtím,než byl ale Christian představen studiu,bylo třeba doladit ještě jednu důležitou věc. Aby mohl hrát v Mechanikovi,musel shodit třicet kilo. Jenže poslední záběr Mechanika a schvalovačkou od Warnerů dělil pouze jeden měsíc... ,,Chris chtěl abych přibral kolik to jen půjde,protože by mě studio asi těžko chtělo obsadit,kdybych byl kost a kůže. (vážil 55 kilo !!!) Hned s poslední klapkou Mechanika jsem se vrhnul na pizzu,koblihy a těstoviny-cpal jsem do sebe,co se dalo a to vůbec nebylo dobře. Šel jsem na to moc zhurta a srdce začalo protestovat." S pomocí intenzivního tréninku se však Bale nakonec do požadované kondice dostal-víru,kterou v něj Nolan vládal nicméně ilustruje režisérův ,,plán B". Kdyby se přece jen Bale do fromy nedostal,měly studio přesvědčit nepoužité záběry z Amerického psycha.
Tak,zatím končím,druhou část sem hodím zítra...snad.. :-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Alice Alice | 23. srpna 2009 v 1:23 | Reagovat

zaujimave.. nolan bezpochyb odviedol skvelu pracu

2 Nine (DH) Nine (DH) | Web | 23. srpna 2009 v 11:16 | Reagovat

Tý brďo, fakt moc pěkný článek! :-) Hodně jsem se dozvěděla :-) A moc se mi líbí Baleův přístup, jak mermomocí chtěl Batmana (nebo v Batmanovi) hrát :-D :-) A 55 kilo, to je šílený =-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.