The Joker

25. června 2009 v 20:35 | Lila |  Joker
Pokud bychom měli uvést jediného nepřítele Temného rytíře, většina z nás by bezpochyby uvedla jméno Joker. Co o něm však víme? A jaký má k Batmanovi vlastně vztah? Podívejme se tomuto arcipadouchovi ,,na zoubek".

Toto nebude zkoumání Heathova Jokera,ale komiksového Jokera,od kterého se Heath učil.

Skutečné jméno: neznámé ( v komiksech pravděpodobně Jack )
Výška: 1,97 m
Váha: 87 kg
Oči: Zelené
Vlasy: Zelené
Kůže: Bílá
Poprvé se objevil v: Batman #1 ( jaro 1940 )
Autoři postavy: Bob Kane, Bill Finger


Image:
Nezdravě bledá pokožka, rudé rty, zelené vlasy a nezaměnitelný úsměv plný velkých, zářivě bílých zubů. Oblečení bývá co nejnápadnější, nejbarevnější, často vedou fialové odstíny. Joker používá nejrůznější zbraně, mezi jeho oblíbené patří stříkací květina (plněná obvykle kyselinou či ,,jedem smíchu"). Dále využívá například speciální pistoli, která při prvním stisknutí spouště pouze vystřelí vlaječku s nápisem BANG! a až napodruhé funguje jako běžná zbraň. Nesmíme zapomenout ani na připínáček na pravé ruce (elektrický proud, popřípadě opět ,,jed smíchu"). Ve své "branži" Joker pracuje obvykle sám, bojí se ho dokonce i superpadouši. Jedinou výjimkou je Jokerova bývalá psychoterapeutka Harleen Quinzel, která se do něho v průběhu jejich sezení zamiluje. Několikrát mu před svým odhalením pomůže utéct z Arkhamu a nakonec se stane jeho otevřeným komplicem - Harley Quinn.

Comics:
V průběhu roku 2007 se na internetu objevila tato fotografie (dole), o níž většina lidí začala předpokládat, že je to nejnovější podoba Jokera - tedy jeho vzhled v
Temném rytíři. Nakonec se ukázalo, že se jedná o tzv. fake (podvod), ale přesto má tento snímek k Jokerovi mnohem blíže, než jen to. Existuje totiž několik verzí jak tato postava vznikla - tvůrci prvních komiksů se v tomto tématu rozcházejí - podle kreslíře Jerryho Robinsona byl inspirací balíček karet, podle Boba Kanea zase pouhý nápad a tak dále. Nejpravděpodobnější varianta je však taková, že Joker vznikl právě díky filmu The Man Who Laughs (1928), z něhož již zmíněná (a lehce upravená) fotografie pochází. Jak je vidět, inspirace je zjevná. Bez zajímavosti také není, že původně měl být Joker záporákem na pouhá dvě čísla komiksu, na konci druhého dílu ho čekala smrt. Naštěstí však vydavatel Whitney Ellsworth v hodině dvanácté rozhodl o jeho přežití.
Joker je pro nás bezpochyby šílenec, psychopat a sociopat. Zamlada (40. léta) to skutečně byl masový vrah, muž, který zabíjel pro radost a své potěšení. I jemu by však zmrzl úsměv na rtech, kdyby tušil, co na něho chystají následující dekády. Cenzura z něho totiž udělala neškodného šaška, který působil jako... ehm... špatný vtip :). Jeho nejčastější inkarnace tak byla bláznivý vtípkující zlodějíček, jakým byla i jeho seriálová verze. V roce 1964 se ze stránek komiksů vytratil úplně.

Jeho slavný návrat se uskutečnil v roce 1973, a tentokrát už se konečně jednalo o "sympaťáka", jakého fanoušci čekali. V rámci reinkarnace celé série došlo k návratu k jeho kořenům, a tak se vrací maniakální zabiják s opravdu vražedným humorem. Tato verze má na svědomí také nejvíce tragédií v životě
Bruce Waynea/Batmana. V sérii Batman: A Death in the Family se setkání s Jokerem stalo osudovým Robinovi - Jasonu Toddovi, v Batman: The Killing Joke zase zmrzačil neteř komisaře Jamese Gordona Barbaru ( mimochodem bývalou Batgirl ), a tak dále. Nový Joker se tedy stal standartem, a s jeho variacemi se můžeme setkat mimo jiné v komiksu Návrat Temného rytíře (Frank Miller) či v prvním filmovém Batmanovi, stejně jako v nejnovějším pokračování Temný Rytíř.

Smrt - Ačkoli je Joker nesmrtelnou nemesis, jeho smrt je popsána v komiksu Franka Millera Návrat Temného rytíře. Poté co jej Batman opět nedokáže zabít, spáchá sám sebevraždu, čímž začne hon na Temného rytíře, neboť je hlavním a jediným podezřelým.
Ovšem řekněme si to na rovinu,že Batman-kdyby se poněkud víc rozpálil- Jokera opravdu zabil,tak klaun bude rád. Jestli totiž opravdu něco chce,tak smrt z rukou netopýřího muže. Od něj by jí bral jako od jediného člověka na světě.


Filmy:
Původ Jokera je zahaleno tajemstvím, přesto však existují samostatné komiksy, které jeho počátky zobrazují - příkladem za všechny je třeba již zmíněný geniální komiks Batman: The Killing Joke, popisující jeho vznik zranením v chemičce. Tuto verzi pak převzal i Tim Burton, potažmo i Jack Nicholson ve filmu Batman (1989).

O devatenáct let později se Joker na filmové plátno vrací a pro změnu je jeho původ dokonale obestřen tajemstvím. Režisér Christopher Nolan, který kolem sebe už v jeho prvním Batmanovi nadělal poprask díky prosazování realistického pohledu na komiksové adaptace, nám zde Jokera představuje jako bezejmenného a tajuplného mistra anarchismu a mentora chaosu, který hned po svém příchodu dokonale ovládá veškeré dění v Gothamu. Vymýšlí si nejrůznější historky o sobě samém, aby nám náhled do své pravé historie zastřel ještě víc a vzápětí se vrhá do partie šachů, jejíž hlavními figurkami jsou extravagantní bojovník ze zločinem Batman a okresní prokurátor Harvey Dent. A než dojde na finální šach mat, nezůstane kámen na kameni. Roli tohoto šíleného a zároveň geniálního zosobnění zla ztvárnil do té doby nijak zvlášť vynikající australský herec Heath Ledger, který svůj bravurní výkon bohužel už neuviděl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nine (DH) Nine (DH) | Web | 26. června 2009 v 19:06 | Reagovat

Wow...
Teda mě překvapuje, že Joker spáchá sebevraždu =-O Hm hm hm :-) Co já se nedovím :-) Děkuji! :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.