Temné tóny nad Gothamem

28. června 2009 v 19:05 | Lila |  The Dark Knight
Anarchie a spravedlnost:dvě strany jedné mince. A té se chopily dvě legendy přes zvuk-Hans Zimmer a James Newton Howard.

Takováto spolupráce dvou předních hollywoodských skladatelů je docela unikátní. V podstatě se něco podobného v poslední době událo pouze v roce 2005, kdy se stejní dva skladatelé sešli, aby vytvořili hudbu k filmu Batman začíná, který měl nejen zobrazit zrození gothamského hrdiny, ale zároveň i oživit upadající sérii. Jinak byste se museli v čase vrátit až do roku 1954, k Newmanovu a Hermannovu ,,spoludílu" Princ egyptský. Hans Zimmer (Gladiátor,Pirátí z Karibiku) a James Newton Howard (Vesnice, Michael Clayton) se vrací, aby s pomocí své hudby probádali a utvořili další kousek batmanovského universa.
Čím se The Dark Knight odlišuje od Batman Begins?
Hans Zimmer: Už jste slyšel Jokerovo téma? Nemyslím si, že si kdokoli troufnul napsat něco takového pro hollywoodský blockbuster. Chtěli jsme, aby to bylo tak provokativní, jak jen to bude možné. Kdokoli si v současnosti troufne říct, že jeho film je "temný". Myslím, že hlavní rozdíl je v tom, že náš film je temný ne proto, že by rozbrazoval hodně násilí, ale proto, že má spoustu zajímavých myšlenek - temných, vyspělých myšlenek.
James Newton Howard: Zobrazuje skutečný svět, aktuální problémy.

V jakém smyslu?
JNH: Rozkladu společnosti ...
HZ: Debaty mezi jednotlivými filosofiemi, anarchie versus staromódní hodnoty. Joker ve filmu nepociťuje žádný strach a proto i jeho téma nesmělo obsahovat ani náznak obav. Pak tu máme postavu Harveyho Denta, Bílého rytíře Gothamu, sympaťáka a elegána. Mezi těmito dvěma musíte vytvořit obrovský kontrast.

Rozdělili jste si, kdo co bude psát a pak pracovali samostatně?
HZ: Ne tak docela
JNH: Vlastně jen minimálně.
HZ: Stejně za pár let nikdo nebude vědet, kdo co napsal, jakou melodii, kterou skladbu. JHN: Včetně nás!
HZ: Včetně nás. Na něčem pracujeme, pak si potřebujeme poslechnout co jsme složili předtím a nemůžeme se dopátrat k tomu, kdo z nás to vlastně složil.
JNH: Pravda, už si to prostě nepamatujeme.
HZ: Jiná to byla v případě tématu pro Jokera. Je to velice osobité. Museli jsme se rozdělit. Joker má svoji vlastní, osobitou životní filosofii. Jedině on a jeho téma mohlo být tak odvážné. JHN: A já jsem moc hodný na to, abych psal téma pro Jokera.
HZ: Ne tak docela. Zase takový slušňák nejsi! (smích)
Takže, když jste složil Jokera, skládal jste i téma pro Harveyho Denta?
HZ: Ano. Chtěl jsem, aby Joker zněl hodně elektronicky, protože to pak dotváří ten velice osobitý charakter. Lidi si pořád myslí, že použít elektroniku při skládání je snadné. Ale ono to je přesně naopak, protože přitom musíte vytvořit každý tón. Nestačí na něj jen pomyslet, musíte při vytváření tohohle tónu začít od píky. Charakteristické to je i proto, že je to akustičtější než cokoli jiného. Hodně zásluh na tom má i náš houslista, Michael Levin.
JNH: Hraje úžasně.
HZ: Hodně záleželo v závěru na editování. Ale vyšlo to skvěle. Bavili jsme se o tom s editory tři, čtyři měsíce, protože na tom hodně závisel výsledek.

Takže, řekl byste, že je ve výsledku slyšet více elektroniky než orchestru?
HZ: Ne, neřekl. Obvykle se při skládání postupuje tak, že dostanete orchestr nebo jen kytaru a skládáte. Tvoříte jen malou součást celého světa. My tady ale vytváříme celý obraz. Jsme v levém dolním a pravém horním rohu plátna. Vytváříme celý svět různorodých zvuků, celé to prostředí, ve kterém film žije. Používáme tu orchestr pravděpodobně ve větší míře, než tomu bylo u soundtracků, které jsme složili v nedávné době. Ale možná si toho ani nevšimnete.
JNH: Možná jo, občas.
HZ: Napadlo nás i použít pouze žestě. Nevěřili byste, jak moderně to zní. Jako by to ani nebyly nástroje, jen elektronika.

V hudbě k prvnímu dílu, jste podle svých slov pouze vytvořili barevnou paletu tohoto batmanovského světa. Jak se to vyvinulo při práci na druhém filmu?
HZ: Hudba dozrála přesně jako se vyvinul svět ve filmu. Už není tak veselá.
JNH: Ani bezstarostná.

Pro první díl jste napsali téma, které ale nebylo použito a podle vašich slov jste si ho chtěli schovat pro sequel. Použili jste ho tentokrát?
HZ: Ano, na dvou místech. Prostě mě to téma z ničeho nic napadlo. Cítit jsem, že tam venku někde lidé čekají, že James a já konečně dostaneme rozum a přestaneme s tím nesmyslným skládáním melodií o dvou tónech a napíšeme veselé téma, které jako by vypadlo z původního batmanovského score. Ale to se nestane. Protože takový náš svět není. Takový není náš film, náš hrdina. Lidé se s tím budou muset vyrovnat. K našemu Batmanovi se tohle prostě nehodí.
JNH: Hodně by to vypovědělo o postavě Batmana a nic z toho by nebyla pravda. Když vytvoříte heroické téma, nějakou melodii, vyzradíte tak o postavě, které patří, spoustu informací a některé z nich mohou být zavádějící. Stále nevíme, co je Batman zač. Jeho charakter se stále vyvíjí. On sám neví, kým je. Nemůžeme si dovolit, aby o něm hudba vyradila méně, protože je to velmi silná osobnost a charakter, ani více. Necháváme tedy jeho osobnost, aby o něm řekla své.

Když jste v Londýně pracovali na prvním filmu, byli jste v blízkém kontaktu. I nyní, ale přece jen jste trošku separovaní.
HZ: Jsme od sebe pět bloků daleko.

Je v tom tentokrát trochu rozdíl?
HZ:
O tom to není. Jak už jsem řekl, Jokera mohl napsat pouze jeden z nás. Sám. A jak se ukázalo, i téma pro Harveyho Denta. Na tom ostatním jsme úzce spolupracovali. To není o tom, že bysme spolu nekomunikovali, nesedli si spolu v jedné místnosti a neprodiskutovávavli to nepřetržitě po celý rok. Začal jsem na Jokerovi dělat loni v červenci. Bylo s tím docela dost problémů.

Máte taky připraveno něco pro potencionální další pokračování, co by hudebně mohlo naznačit další děj?
HZ: Ne. Ne, protože ani my nevíme, jak se to bude dal vyvíjet. Zajímavé na tomhle filmu je právě to, že se velice podobá současnému světu. Nikdo netuší, jak se změní.
JHN: Nikdo neví, jaké to bude za tři roky, dva, byť i za jeden rok.

Co se Harveyho Denta týče, fanoušci Batmana ví, že se nakonec vydá temnější cestou. Když jste skládali jeho téma, naznačili jste tenhle jeho budoucí vývoj?
JHN: Jo, on se změní. Možná. Už fakt nevím.

Jaká byla vaše reakce, když jste film viděli poprvé
JNH: Zaskočil mě. Vyděsil. Úžasný film. Prostě jen, "Wow!"
HZ: Filnální verze filmu se příliš neliší od prvotní nesestříhané. Vždycky byl dobrý. Je skvěle napsaný. Proto rád spolupracuji s Chrisem (Nolanem). Stačí se s ním jen o tom bavit a už přesně víte, jaký film bude.

Řekl jste "vyděšený". Vyděšený ve smyslu co všechno budete muset složit?
JNH: Jasně. Vždycky mám obavy, když vidím něco, co potřebuje dvou a půl hodinovou kompozici - a to je opravdu fenomenální. A o kolika režisérech môžete říct, že jsou takoví kliďasové. "Teď jste vy na řadě. My jsme hotoví." Pracoval na tom dva roky, nebo tak nějak, všichni jsme si prošli tím, čím jsme prošli - a někdy to je opravdu náročné. Ale myslím, že jsme udělali kus dobré práce.
HZ: Taky myslím. Ještě nikdy jsem tohle neřekl, ale ... Já i James si myslíme, že tohle je jeden z nejlepších filmů, na kterém jsme kdy dělali. Je to velká zkušenost. Když u něčeho strávíte tolik času, musíte si to zamilovat, jinak není možné se tím prokousat až do konce. Ale tenhle film je něco víc, každý den ve mně znova a znova vyvolává pocit nadšení. Nechce se mi od něj odloučit.
JNH: To, co Hans složil pro Jokera, je opravdu neskutečně dobré. Žárlil jsem, když jsem to poprvé uslyšel, protože to bylo nejlepší stvárnění nápadu, jaké jsem kdy slyšel.
HZ: Prostě jsem si řekl - my nikdy neriskujeme. Pokud tohle nebude provokativní a nikoho to nerozdráždí, propásneme tak svoji příležitost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nine (DH) Nine (DH) | Web | 29. června 2009 v 11:32 | Reagovat

Hmm :-) Mě "dostává", jak říkají, že si nepamatují, na jakém díle kdo pracoval :-D :-)
Mně se strašně líbilo na DVD, když právě říkali, jak vznikala hudba k Jokerovi :-) A jak tam prohazovali různé tóny, opravdu to znělo jinak :-) Co ta hudba dokáže... :-)

2 Bang Bang | Web | 30. června 2009 v 10:56 | Reagovat

Jo no :D me dostala hlavně ta žiletka na tom cellu :D v životě by mě to nenapadlo že to vytvoří takový ton...Jo akorát nevím jaké zvuky byly u Harveyho du to zkouknout znova :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.