Rozhovor s Christianem Balem a Chrisem Nolanem

16. června 2009 v 17:07 | Lila |  The Dark Knight
Tak,rozhovor s Heathem o Jokerovi už jsem sem dala,takže teď přišli na řadu další-jeho protivník Batman a tvůrce Chris Nolan!

Bale a Nolan se svámi podělí o zážitky,dojmy z Heatha Ledgera,úspěchu Batmana a případném třetím Batmanovi.


Role Batmana vystřelila Christiana Balea mezi největší hollywoodské hvězdy. Na velký kolotoč premiér a desítek rozhovorů, který se rozjíždí, jakmile svou práci na filmu dodělá, si tak teprve zvyká. "Nejraději už bych k filmu nic neříkal," svěřil se čtyřiatřicetiletý herec při svém evropském premiérovém turné.

Jak byste popsal svůj pocit, když se díváte do zrcadla a vidíte na sobě kostým Batmana?
Netopýři jsou jakási démonická stvoření, která mají tak nějak blízko k Satanovi. Proto mi trochu vadilo, jak je Batman obvykle ztvárňován - jako chlápek, co jde v kostýmu netopýra na maškarní bál. Myslím si, že když budeme chtít do všech důsledků a bez legrace imitovat netopýra, dostaneme úplně jiné stvoření. A takhle jsem postavu Batmana viděl já. Cítil jsem se v ní stejně neporazitelně jako Bruce Wayne, který ze své nepřemožitelnosti odvodil charakterové rysy, jež mu umožňují jaksi usměrňovat své vnitřní démony, strach i rány.

Ulehčilo vám práci, že jste roli Bruce Waynea alias Batmana ztvárňoval už podruhé?
Jistě. I když jsem mezi prvním a druhým dílem natočil pět jiných filmů, okamžitě jsem se do postavy vžil. Prochází pochopitelně vývojem a oproti prvnímu dílu se posunula, ale už jednou jsem byl Batmanem celých sedm měsíců, a tak jsem s ním neměl tolik práce jako napoprvé.

Kvůli prvnímu dílu jste se prý docela dost nadřel v posilovně. Nepolevil jste teď trochu?
A víte, že jsem potkal pár lidí ze speciálních vojenských jednotek, kteří vůbec nepřipomínali svalovce? Spíš naopak! Zato však byli vytrvalejší a rychlejší, pevnější. To se mi líbilo mnohem více, takže jsem dospěl k názoru, že něco takového nakonec bude prospěšnější mému zdraví. Raději budu mít silné srdce, a méně svalů.

Váš protihráč Joker, ztvárněný Heathem Ledgerem, zemřel krátce po natáčení. Jak na něj vzpomínáte?
Heath v této roli odvedl fantastický výkon. Věřím, že si na něj lidé vzpomenou i po letech. Byl to můj přítel a mám radost z toho, jak lidé vnímají jeho Jokera. Víc k tomu už neřeknu.

Jste hercem vlastně od dětství. Ve svých třinácti letech se z vás díky snímku Stevena Spielberga Říše slunce stala dětská hvězda. Co si o svém prvním velkém filmu myslíte dnes?
Říši slunce jsem neviděl dobrých deset let, nemám tušení, jak bych se cítil, kdybych se na ni dnes znovu podíval. Myslím, že herectví není pro mladé to pravé. Ne že bych si stěžoval: v mém případě šlo o něco jako vstupenku do filmového světa a šanci jej poznat, určitě bych se bez toho nedostal tam, kde jsem dnes. Ale za to všechno se také platí. Nevykládejte si to špatně - určitě jsou děti s hereckým talentem, který je dobré rozvíjet. Ale z profesionálního pohledu je film světem dospělých a je riskantní se uprostřed toho všeho ocitnout už v útlém věku. Každému děcku, které se chce stát hercem, bych poradil, aby s tím ještě trochu počkalo.

Natočil jste během své kariéry filmy, za které se stydíte?
Tak to se musíte podívat na web, na stránku imdb.com, na ní jsou uvedeny všechny mé filmy. Ale jistě, v celé mé filmové kariéře se najdou filmy, které jsou řekněme politováníhodné. Určitě jsem udělal chyby, ale z chyb se člověk učí.

Čím to, že se chcete věnovat chystanému oživení schwarzeneggerovského Terminátora?
Mám rád filmy, které otevírají nové cesty. Terminátor stejně jako Batman patří mezi filmy, jež už jsou značkami samy o sobě, od nichž si producenti slibují slušné zisky. Věřím, že hodně fanoušků Terminátora cítilo po třetím dílu zklamání z toho, že ta značka zmizela. V plánovaném filmu Terminator Salvation vidím šanci na její obnovení, samozřejmě po důkladném promyšlení celého mýtu. Chystaný film se mnou v roli Johna Connora, to je prostě velká výzva: udělat ještě jednou velký film, který se vrací spíš k prvním dvěma terminátorovským dílům než k tomu poslednímu. V tomto ohledu je možné vidět paralelu k filmu Batman začíná Christophera Nolana, který také díky nové koncepci získal řadu nových fandů.

Máte radost z toho, že se z vás díky Batmanovi stala ještě větší hvězda?
Abych pravdu řekl, raději bych byl trošku více v pozadí. Pro mne je skutečnou hvězdou takový Steve McQueen, kterého obdivuji, přesto jsem nikdy nepociťoval potřebu být jako on. Jsem hercem, kterému dělá radost, když může vklouznout do kůže někoho jiného. To je pro mne místo, kde se cítím bezpečně, zatímco role filmové hvězdy mě děsí, protože ji lidé spojují s mnoha očekáváními. To pak vede k opakování - a to prostě nechci.

Dělá vám tedy potíže absolvovat před každou premiérou šňůru rozhovorů s médii?
Určitě by mi bylo milejší, kdyby herec nemusel říct nic víc, než co říká ve filmu. Ale komunikovat je prostě lidské. Když jste na některý film hrdý, pak máte potřebu přimět lidi, aby se na něj zašli podívat. Jistě, Temný rytíř běží dobře i díky vynikající marketingové kampani a dobrým kritikám. Podle mě už není nutné se k němu vyjadřovat v rozhovorech s novináři, ale cítím loajalitu vůči lidem, kteří na filmu pracovali. Kdyby bylo po mém, neřekl bych nic. Možná, že se jednou dopracuji k tomu, že se odvážím odmítnout všechna interview.

Temný rytíř ve Spojených státech láme kasovní rekordy a říká se, že už jste podepsal smlouvu na třetí díl.
Neměl jsem na výběr. Poté, co jsem podepsal první díl, zavázal jsem se zároveň na dva další filmy. Ale režisér Christopher Nolan žádný takový závazek nemá, takže mi teď nezbývá než doufat, že bude chtít natočit i třetí díl. Způsob, jakým inscenoval Batmana, se mi líbil natolik, že si už neumím představit jiného režiséra.

Nejrealističtější komiks
Režisér Christopher Nolan, narozený v roce 1970 v Londýně, je ve filmovém světě hýčkán jako zázračné dítě. Jeho prvním velkým úspěchem byl pozoruhodně vystavěný snímek Memento, který mu otevřel dveře Hollywoodu. Uznání si vysloužil také filmem Dokonalý trik i svou první komiksovou adaptací Batman začíná.

Temný rytíř láme v Americe všechny rekordy. Těší vás to?
Upřímně řečeno, jsem spíš překvapený. Film Batman začíná byl úspěšný a vydělal hodně peněz. Od samého začátku nám proto bylo jasné, že chceme natočit ještě lepší film. Ale že se dostaneme do stejné ligy s Harry Potterem, Spider-Manem nebo Hvězdnými válkami, s tím jsme nepočítali.

V Evropě se filmu nedaří tak fenomenálně jako ve Spojených státech. Nemyslíte, že je možná Batman příliš americký?
Napadá mě, co řekl Michael Caine, který v našich filmech hraje sluhu Alfréda. On tvrdí, že Superman je odrazem toho, jak Američané vnímají sami sebe. Oproti tomu je Batman odrazem toho, jak Ameriku vidí svět. Podle mého je Batman nejrealističtější a také nejkomplexnější komiksovou postavou ze všech. Je rozporuplný, má dobré úmysly a stále znovu a znovu je konfrontován s bolestí. To je velmi univerzální téma. Na druhou stranu Superman je prostě bohem v podobě, jak si ho představují Američané.

Film s rozpočtem 180 milionů dolarů byl nákladný také proto, že jste mnoho scén chtěl natočit IMAX kamerou. Proč jste na této technologii trval?
Byl to už dlouho můj sen. IMAX má nejvyšší ostrost, největší rozlišení, je to to nejlepší, co máme nyní k dispozici. Věřil jsem, že s pomocí této technologie se dá natočit akční snímek, který v divákovi zanechá obrovský zážitek. Kino IMAX je rozhodně tím nejlepším místem ke zhlédnutí filmů typu Temný rytíř. Promítací plátno je vysoké osm poschodí, obraz je výjimečně ostrý a divák se ocitá uprostřed děje, zážitek z návštěvy kina nemůže být více vzrušující.

Byla pro vás práce na pokračování v něčem snadnější?
Vůbec ne. Právě proto, že je Temný rytíř pokračováním, cítili jsme větší zodpovědnost. Každý nový díl vyžaduje větší rozměr a ještě větší podívanou. V minulosti se často ukázalo, že fandové od pokračování očekávali něco jiného, než to, co viděli v prvním dílu. To je zatraceně velká výzva a také jde o zatraceně velké riziko. Proto jsme si nedovolili žádné kompromisy a nad Temným rytířem jsme seděli tak dlouho, dokud jsme neměli pocit, že je všechno tak, jak jsme si představovali.

Jak jste postupovali?
Osobně jsem viděl velkou výhodu v tom, že postavy jako Batman mají pro diváky tak velký význam, že dochází dokonce i k jisté identifikaci s nimi. To mi umožnilo vyprávět celý příběh emotivně, takže to skoro přecházelo až do operetní podoby. Jde o něco, na co v normálním životě nenarazíme, protože takové charaktery prostě mezi lidmi neexistují.

Ve vašem druhém pokračování fascinuje zejména Heath Ledger jako Joker. Jak jste došel k tomu, že jste tuto roli svěřil právě jemu?
V zásadě to byl jeho návrh. Já jsem se s ním v průběhu let setkával na jiných projektech, ze kterých nakonec nic nebylo. Když se dozvěděl, že chystáme nového Batmana s Jokerem, začal se o něj okamžitě zajímat, což vzbudilo zvědavost zase ve mně. Setkali jsme se a zjistili, že jeho představy o roli jdou naším směrem. Producenti ve studiu byli napřed skeptičtí, ale důvěřovali mi. Heath chtěl Jokera pojmout naprosto odlišně od předchozích ztvárnění. Poté, co jsem viděl Heatha ve Zkrocené hoře, mi bylo hned jasné, že se chytí. A víc než to-nepochyboval jsem. Nepochyboval jsem,že jestli existuje nějaký Joker,tak je to Heath Ledger.

Ledger však bohužel krátce po natáčení zemřel. Objeví se Joker i v příštím Batmanovi?
Ne,Joker ne..víte, všechno na světě je jen jednou. Navždy zůstane jen jeden Heath Ledger, stejně jako navždy zůstane jen jeden Joker. A třetí Batman...K tomu se nemohu vyjádřit. Ani si zatím neumím představit, jak by se měl příběh dále vyvíjet. Vůbec nevím, zda bude nějaké další pokračování. Ať si diváci po zhlédnutí druhého dílu myslí cokoli, my jsme si pro eventuální třetí díl nenechali nic v zásobě. Jde o velmi komplexní film, což jsem tvrdil i v případě snímku Batman začíná. Ani tehdy jsem si nemyslel, že bude nějaký další díl.
Takže: nikdy neříkej nikdy, ale osobně si myslím, že pokud vůbec začnu přemýšlet o dalším Batmanovi, uplyne nějaký čas. Jistě bych rád zase jednou natočil originální příběh, a nemusel přitom brát ohled na představy fanoušků. Nejsem přítelem přesného plánování vlastní kariéry. Vždy se rozhoduji podle toho, co mě právě fascinuje. Film Temný rytíř jsme dokončili teprve nedávno. A Teď navíc natočím scifi Inception. Momentálně jsem zralý na dovolenou. Jedno po druhém. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nine (DH) Nine (DH) | Web | 17. června 2009 v 17:38 | Reagovat

Hezký rozhovor! :-) Má to těžké Nolan teď no... Fanoušci by třeba chtěli další pokračování, ale přijde mi, že ho hodně sebralo to, že jeho Joker (tedy Heath) zemřel... Neví, co si počít (a já se mu nedivím)... Nevim, tak to na mě působí :-)

2 Lila Lila | 17. června 2009 v 18:10 | Reagovat

jo,tak nějak to působí i na mě..

3 Teryl Teryl | Web | 22. června 2009 v 12:59 | Reagovat

Wow díky za překlad :) chudák Nolan, nedivím se mu, fakt ne... ale věřím, že at bude třetí batřman o čemkoli, tak pod jeho vedením to bude ukázkovej kousek :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.