Jokerovi rodiče

19. června 2009 v 20:05 | Lila |  Joker
Temný rytíř,Batman 3,Joker,komiksy...atak dále,atak dále...ale ohlídne se někdo vlastně za minulostí? Moc lidí ne. Ovšem pak by svět nemohl obdivovat Batmana,jeho komiksy a...ano, ještě TOHO ONOHO...přivítejte tvůrce a rodiče samotného Jokera!

Ano, samá chvála se pějě na Jokera..ovšem nebýt jistého dua...nebýt Boba Kanea W. Billa Fingera...tak zmalovaný padouch není mezi námi(a to se nezmiňuju o kompletně celém Batmanovi). Takže se podívejme na dva chlápky,kteří v zrodili Batmana a v roce 1940 přivedli na svět Jokera. Tady máte jejich životopisy a pod nimi je, jak vlastně přišli na postavu Jokera.

BOB KANE

Bob Kane se narodil v New Yorku, 24. října 1916. Svůj nesmírný talent dokázal výborně zúročit už v mladí, kdy nejprve vyhrál druhé místo v prestižní soutěži Just Kids Comics Strip a následně jako teprve šestnáctiletý mladík prorazil do světa a začal kreslit krátké komiksové příběhy do novin.
Po vystudování střední školy na chvíli pracoval ve studiu Maxe Fleischera, kde se dělalo na animovaných filmech - v té době například na Pepku Námořníkovi nebo Betty Boop. A právě tady se rozhodl, že se kreslením chce doopravdy živit a nemít jej jenom jako zábavu a případný přivýdělek. Proto šel studovat umění.

O pár let později (ještě za studia) si nachází práci u nakladatelství Fiction House, kde je jeho tvorba velice vítáno a kresby takřka ihned po jeho příchodu zveřejněny - a to v třetím čísle časopisu Wow, What a Magazine. Když Bob cítil, že nasbíral dostatek zkušeností a zároveň, že má navíc, rozhodl poohlédnout se po práci u tehdejšího snu všech začínajících kreslířů - u DC (Detectiv Comics). Se svým talentem byl samo sebou přijat.

Komiksové sešity v té době nebyli ničím rozšířeným a vlastně teprve po příchodu Supermana začaly vycházet jako regulérní medium. Když pak ale Superman udělal díru do světa a jeho příběhy šly na dračku, situace se obrátila a komiksové sešity a časopisy se staly běžně se vyskytující věcí ve všech stáncích a knihkupectvích.
O pár měsíců později se vedoucí hlavy v DC poohlížely po nějakém dalším hrdinovi jako je Superman, který by onen celkový úspěch tohoto mladého nakladatelství dokázal ještě zvětšit. A tak se Bob Kane chytl své příležitosti a svým kolegům předvedl postavu Batmana. Představu tohoto hrdiny v sobě nesl už od svých osmnácti a za tu dobu v něm jeho vize vyrostla natolik, že si byl naprosto jistý o výjimečnosti svého výtvoru. Stačilo u hrdiny změnit pár věcí (což zařídil další mladý a ambiciózní tvůrce Bill Finger) a výkonná rada DC jej schválila. Svůj debut si pak odvedl v roce 1939 a okamžitě zaznamenal obrovský úspěch.

Po čase prodal Kane práva na Batmana DC, ale na radu svých právníků si ponechal nárok na všechny postavy, které se v komiksu objevují. Díky tomuto chytrému tahu ohromně zbohatl a zároveň si de facto ponechal kompletní kontrolu nad celým Batman komiks.
V 50. letech Kane do Batmana vytvořil úplně novou postavu - Robina. Ten sice z počátku narazil u vedení, ale nakonec se Kaneovi (společně s Fingerem jež mu byl stále nápomocen) podařilo pro Robina vysmlouvat alespoň jednu - rozhodující - šanci. Tu dostal v Detectiv Comics č. 38. Když se pak čísla prodalo takřka dvojnásobek než obyčejně bylo okamžitě rozhodnuto - Robin zůstává.

Krom toho, že se Bob Kane nepřestával věnovat Batmanovi, tak byl v 50-tých letech požádán o výpomoc při tvorbě TV seriálu Courageous Cat. Později - v roce 1965 - spolupracoval Kane na dalších televizních počinech, jako byl kultovní seriál Batman nebo kreslený film Cool McCool. Práci v Hollywoodu si pak ještě několikrát zopakoval - krom vypomáhání na různých projektech, jako byly seriály všeho druhu nebo různé animáky, pomáhal samozřejmě taky na všech čtyřech filmech o Batmanovi.

Bob Kane zemřel 3. listopadu 1998.
Tento komiks inspiroval duo Kane a Finger při tvorbě Jokera

WILLIAM BILL FINGER

Bill Finger se narodil 8. 2. 1914 v New Yorku do typické Americké rodiny. Vystudoval výtvarně zaměřenou školu DeWitt Clinton High School (mimochodem je to stejná škola na jakou chodil také jeho budoucí parťák Bob Kane, ale ti se zde nikdy nesetkali).
Když vyšel ze školy, hledal na svůj obor vhodné uplatnění a protože komiksy v podobě v jaké je známe dnes ještě neexistovaly, tak se ujal práce kreslíře malých ilustrovaných stripů na posledních stranách novin. Jelikož se však malým platem, jež za kresby dostával, nedokázal uživit, našel si i druhé zaměstnání prodavače bot.

V roce 1938 však Superman způsobil díru do světa a s komiksy se roztrhl pytel, ujal se proto Bill Finger své příležitosti a začal pracovat u DC (Detectiv Comics). Tam se seznámil s Bobem Kanem s kterým si okamžitě padl do noty. Když pak Kane představil Batmana vedoucí radě DC, byl to právě Finger kdo mu při tom stál po boku a pomáhal mu. Bill Finger byl také osudovou osobností v Batmanových začátcích. Byl to on, kdy vytvořil Gotham a vymyslel jeho podobu, taktéž má na svědomí postavy jako Catwoman nebo Two Face. Na rozdíl od Kanea byl totiž zastáncem vize, kdy je Batman spíše temným detektivem ve stylu raných příběhů Scherlocka Holmese, než rozjařeným superhrdinou jak jej viděl Bob Kane. Byl to teda vlastně Bill Finger, kdo dokázal Batmanovi vtisknout jeho osobitou podobu a charakter.
Krom spolupráce na Batmanovi se Finger věnoval také tvorbě dalších komiksů.

Například vymyslel partu superhrdinů sdružující se ve skupině s názvem Wildcat nebo ponuré bratrstvo Green Latern.

V pozdější době pak spolupracoval například na sériích hrdinů jako je Flash, Superman, Wonder Woman nebo na Marveláckém Kapitánovi Amerika.

Podobně jako Bob Kane i Bill Finger nalezl uplatnění v Hollywoodu, kde jej zaměstnalo studio Warner Bros jako scénáristu seriálů 77 Sunset Strip a Hawaiian Eye. Tím však jeho angažmá u televizi neskončilo, ba naopak - stal se uznávaným poradcem při tvorbě řady dalších filmů a seriálů.

Bill Finger zemřel v roce 1974.


Jak se zrodila hvězda...
Jak už jsem jednou psala, Joker poprvé spatřil stránky komiksu na jaře 1940. Tajemný masový vrah s vizáží žolíka ale za nějaký čas získal pověst spíš neškodného vtipálka. K opravdu odpudivým věcem se začal vracet až od 70. let,kdy si ho do parády vzaly dvě legendy-Frank Miller a Alan Moore. Miller si ho vzal do Návratu temného rytíře,Moore do Kameňáku.
Ale zpět na začátek...jak Kanea a Fingera napadl zrovna psychopat libující si v chaosu a v zelených,fialových barvách,který se navíc s oblibou rochňá v nepříčetných vtípcích? Jak zrodili maniaka,který ať dělá třebas ty nejodpornější činy a vy se tomu chtě nechtě musíte smát,až vás napadá,zda už ste se taky nezbláznili?
Kane a Finger vysvětlují,že je na nápad stvořit tuto postavu přivedl komiks Muž který se směje, a čistě náhodou navíc hráli karty...přičemž do hry zrovna jeden z nich hodil žolíka. ,, A tak najednou jsme oba ztichli a koukali na tu kartu. Vybavili jsme si postavu z Muže,který se směje a v duchu ji spojili s žolíkem. Podívali jsme se na sebe a v očích jsme měli napsáno jméno naší budoucí postavy-Joker," řekl jendou Finger. Třebaže měli pocit,že Joker bude oblíbený,nikdy je nenapadlo,že se z něj stane ten nejslavnější,nejbrutalnější,nejvtipnější,nejzvrácenější a nesmrtlený padouch v celé historii.
,,Když jsme Jokera tvořili,věděli jsme že ho lidé budou vnímat jako zrůdu,magora,člověka,který nemá právo na existenci. Ale přesto...chtěli jsme,aby v té postavě viděli víc než jen to. Chtěli jsme,aby lidé viděli,že Joker představuje také obraz svobody. A že v něm je něco,co tak trošku ukazuje,že kdysi mohl být normální člověk," vyprávěl Kane.
Toto také odkazuje na Harleen Quinzel/Harley Quinn. Třebaže s ní Joker zamete,když chce,tak ji má...rád.
,, Všichni viděli Jokera se smát, jen Harley Quinn ho viděla plakat," říkal Bob Kane. Bill Finger přikyvoval. ,, Miluje ji tak moc, jak jen dovede. Miluje ji svým způsobem."

Pro mě je prostě tohle Joker tak se nedivte plosím,že sem nedávám komiksové žolíky. Na netu sem s nima našla tenle wall-pro mě osobně je moc krásnej:-)
Příběh jejich ,,lásky" je pro mě mnohem krásnější(dalo by se říct ten nejkrásnější). Dojímá mě-ani Romeo a Julie,či Jack a Rose z Titanicu se s nimi vůbec nemohou srovnávat. Já nevim,ale přes všechno, jak je Harley Jokerem pomatená a on,i když ji neváhá mlátit, ji přece jen svým způsobem miluje,to jak to maj komplikovaný...nevim no,nejde to moc dobře popsat,ale snad mě tak nějak chápete:-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nine (DH) Nine (DH) | Web | 20. června 2009 v 15:46 | Reagovat

Opět moc dobrý článek! :)
"Jak zrodili maniaka,který ať dělá třebas ty nejodpornější činy a vy se tomu chtě nechtě musíte smát,až vás napadá,zda už ste se taky nezbláznili?" - když jsme koukali v kině na TDK, přesně tohle jsme si s kamarádkou říkali :-D :-)
Já ten wallpaper nevidím, ach jo :-( Se mi načte jen po Jokerovy oči :-/ Zkusím při další návštěvě :-D

2 Teryl Teryl | Web | 22. června 2009 v 13:03 | Reagovat

Jé, moje Harley/Joker fotomontáž! XD jsem poctěna! :) To s tím žolíkem je dobrý, jenomže... nevymyslel Jokera Jerry Robinson? I když se o tom tihle komiksáři dost hádají, tak mám pocit, že ho má na svědomí on, ale těch dohadů je toli, že by se v tom prase vyznalo... :D A muž, který se směje, je vlastně film napsaný podle jednoho románu Viktora Huga :)

3 Lila Lila | 22. června 2009 v 17:11 | Reagovat

jééj,to je tvuj wall?:D fakt moc pěknej:) btw,jak říkáš o těch tvůrcích..je to sporný,Robinsona sem ta mnašla taky,ale tyhle dva prej byly ,,hlavní mozek" ale jako fakt nevim,nehádala byc hse..jak říkáš-aby se v tom prase vyznalo:D

4 Hurley Hurley | E-mail | Web | 22. listopadu 2011 v 18:13 | Reagovat

Ano, moc pěkné články. Škoda jen že tu není uvedeno, odkud skutečně pocházejí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.