Netopýří odysea

5. dubna 2009 v 14:23 | Lila |  Zajímavosti
Dáváme sem informace o Temném rytíři a případné informace o třetím Batmanovi. Ale jak vlastně pan Netopýr začal a čím prošel,než si ho pod ochraná křídla vzal Nolan? Čtěte dál...

Jednou už jsem sem dali něco podobného-zrození Jokera,jeho vývoj a ztvárnění herci. Teď se podíváme do jeskyně jeho neohroženému protivníkovi. Pojďme se proletět osudy Batmana,kterému už táhne na sedmdesátku!

KOMIKSOVÝ BATMAN(1939)
Když se koncem 30.let objevil na scéně nový hrdina,ani jeho tvůrci netušili,že právě stvořili legendu. Chtěli se pouze svést na rostoucí popularitě Supermana a zároveň nabídnout čtenářů něco nového. Na prvních návrzích nosí Batman ještě červený trikot a místo ušaté masky má škrabošku-kreslíř Bob Kane a scénárista Bill Finger ale brzy dospěli k postavě temného bijce,který ve dne vystupuje coby miliardář Bruce Wayne a za nocí nelítostně loví zločince. Inspirovaly je brakové detektivky,Zorro i Sherlock Holmes.

TELEVIZNÍ BATMAN(1943)
Netopýří muž se poprvé postavil před kameru v už na první pohled nízkorozpočtovém seriálu,který měl ale zpětný dopad na komiksy a celý batmanovský mýtus-právě tady diváci zjistili,že Wayne skrývá pod svým sídlem ,,netopýří jeskyni" s laboratoří i garáží pro svůj Batmobil. Děj seriálu byl však poplatný době:Batman s paťákem Robinem pásli po japonském vynázlezci,který chtěl Američany proměnit v poslušné otroky.BATMAN:THE MOVIE(1966)
Když se Batman konečně vypravil na velké plátno,měl už za sebou zbrusu nový a úspěšný seriál. Do podvědomí celé Ameriky se ale nezapsal v 60.letech jako drsný mstitel:jeho dobrodružství byla pastel(k)ově pestrobarevná,bezostyšně pitomá a plná úderných citoslovců typu ,,BOOOOM!" vepsaných přímo do obrazu. Nemluvě o absurdních pomůckách,jaké by nevymyslel snad ani bondovský Q: je třeba libo ,,protižraločí batrepelent"?


BATMAN(1989)
Podivín Tim Burton jako režisér,komik Michael Kaeton coby temný mstitel. Nikdo netušil,co z té kombinace vyleze. Tím spíš,že Burton ohrnoval nad rozjuchanou televizní verzí nos a odvolával se na komiksy,kde Batman ukazoval čím dál víc zachmuřenější tvář. Výsledek? Hutná atmosféra,maniakální Joker se šklebem Nicholsona a megahit,který v Americe vydělal víc než třetí Indiana Jones.

BATMAN SE VRACÍ(1992)
Burtonovi se do Gothamu podruhé moc nechtělo a když už,tak se nehodlal opakovat. Ve velkolepém a ještě o poznání temnějším pokračování nám představil hned 3 padouchy:zlovolného magnáta Shrecka,Catwoman a Tučňáka. Mezi diváky ale začalo sílit podezření,že bizarní úchylové zajímají režiséra víc než hrdinské činy- a tržby zaostávající za jedničkou o 150 milionů dolarů rozhodly,že s temnotou je konec.


BATMAN NAVŽDY(1995)
Úkolem ,,rozveselit" Batmana a natočit popcornovou podívanou pro celou rodinu pověřili producenti Joela Schumachera. Ten do netopýří role obsadil hezouna Vala Kilmera,po jeho bok postavil Robina(postavu,kterou Burton z duše nenáviděl) a poštval proti nim Jima Carreyho coby hláškujícího Riddlera. A kina konečně znovu praskala ve švech.


BATMAN A ROBIN(1997)
Stejně jako jeho předchůdce i Schumacher se naplno ponořil do své komiksové vize naplno až na podruhé. Ale zatímco Burton vytvořil temný klenot,Schumacher rozpoutal pravé neonové peklo. Místo Batmanovy charakteristické zášti nastoupil dětinský humor připomínající 60.léta-o to ale už nikdo nestál. George Clooney měl v batbotách zabudované brusle,kočkoval se se Schwarzenegrem navlečeným v šíleným latexu,platil batkreditkou-a celá batsérie šla nadlouho do batkopru.BATMAN ZAČÍNÁ(2005)
Studio sice dlouho koketovalo s myšlenkou natočit film Batman vs Superman(a koketuje s tim doteď),pak se ale rozhodlo pro odvážný restart celé ságy. Realita místo stylizace,tak znělo krédo akčního thrilleru o prvních krůčcích mladíka,který začne pomocí ninjutsu a armádních prototypů dělat v Gothamu pořádek. A stal se malý zázrak:ukázalo se,že je možné brát Batmana vážně.


TEMNÝ RYTÍŘ(2008)
Když se na konci předchozího dílu objevila Jokerova vizitka,fanoušci jásali-Režisér Christopher Nolan ani jeho hvězda Christian Bale ale ještě nevěděli,jak bude nová verze zlouna vypadat:jisté bylo jen to,že bude jiná. Gotham tak neovládl Jack Nicholson,byť se o roli hlásil,ale Heath Ledger jako zjizvený vyznavač chaosu. A co se stalo? Rozpoutalo se takové šílenství, jaké rozvířil Joker v Gothamu,kina nepraskala ve švech,kina v nich praskla. Miliardové tžby,různá ocenění korunována dvěma Oscary vymrštila Batmana mezi superstar. Nejdražší a nejdrsnější film celé Batmanovy dráhy-navíc věříme,že Nolan zlomí režisérské prokletí a natočí také třetí díl. Ostatně po těch letech by si už Batman pořádnou trilogii zasloužil...

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 simik simik | Web | 6. dubna 2009 v 23:01 | Reagovat

ahojky máte u mě diplomek v rubrice SB-éčka

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.