Životopis-Michael Caine

23. března 2009 v 18:47 | Lila |  The Dark Knight
Další na řadě je Batmanův věrný rádce...MICHAEL CAINEVyrůstal jako mladší syn nosiče ryb a uklízečky v chudých poměrech na jiholondýnském předměstí Bermondsey, odkud byla rodina na poč. války evakuována do hrabství Berkshire a pak Norfolku. Od patnácti let se živil různými pomocnými pracemi; mj. umýval nádobí, míchal beton na stavbě, u

benzinového čerpadla dohušťoval pneumatiky a dělal poslíčka v kanceláři jedné produkční film. společnosti.

Na divadle začínal v amatérských souborech a po návratu z vojenské služby v Koreji a Berlíně se uchytil 1953 jako divadelní inspicient v sussexském městě Horsham. 1954-56 hrál menší role na provinčních scénách v Suffolku i Londýně, byl členem Shakespeare Company Sama Wanamakera v Liverpoolu a proletářského souboru Joan Littlewoodové v Londýně. Od 1960 působil v londýnském Royal Court Theatre, kde se představil mj. v dramatech Harolda Pintera Pokoj a Němý číšník.

V letech 1956-63 vytvořil přes sto malých rolí ve filmu a v TV. Výrazněji na sebe upozornil teprve partem aristokratického poručíka Gonvillea Bromheada v historickém válečném snímku Zulu (r. C. Endfield). Popularitu mu přinesla úloha antibondovského špiona Harryho Palmera ve třech zfilmovaných románech Lena Deightona Akta Ipcress (r. S. J. Furie), Pohřeb v Berlíně (r. G. Hamilton) a Mozek za miliardu dolarů (r. K. Russell).

Poprvé ho minul Oscar 1966, na kterého byl navržen za výkon v roli šoféra a egocentrického milovníka v hořké komedii Alfie (r. L. Gilbert). Jeho elegantní zjev s vlnitými vlasy a modrýma očima za brýlemi a záliba v dýmkách a doutnících ho pak nadlouho předurčily pro role diplomatů, důstojníků, ale i násilníků a špionů ve filmech nejrůznějších žánrů a kvalit. Mezi kandidáty na Oscara 1972 se dostal znovu díky úloze kadeřníka a milence manželky spisovatele detektivek Mila Tindlea ve film. přepisu hry Anthonyho Shaffera Slídil (r. J. L. Mankiewicz).

Bezvýsledně se ucházel také o Oscara 1984, ale místo toho získal alespoň cenu BAFTA 1983, za roli cynického a alkoholu holdujícího profesora literatury Franka Bryanta, který vzdělává atraktivní kadeřnici (Julie Waltersová), v romantické komedii Rita (r. L. Gilbert). Teprve postava záletného manžela Elliota, jehož ztělesnil v hořké komedii Hana a její sestry (r. W. Allen), mu konečně zajistila Oscara 1986. Na MFF v San Sebastianu 1996 byl oceněn Stříbrnou mušlí za roli zkušeného kasaře Victora v kriminálním dramatu Krev a víno (r. B. Rafelson).

Přesný portrét cynického ousidera showbyznysu Raye Saye vykreslil ve smutné komedii Tichý hlas (r. M. Herman) a za svůj výkon byl oceněn Zlatým glóbem 1998. Vedlejší úloha svérázného lékaře-ředitele sirotčince Wilbura Larche v adaptaci rozsáhlého románu Johna Irvinga Pravidla moštárny (r. L. Hallström) mu vynesla Oscara 1999 a nominaci na Zlatý glóbus 1999. Na MFF v San Sebastianu 2000 byl spolu s Robertem De Niro vyznamenán Cenou za přínos světovému filmu.

Z dalších filmů, ve kterých se Michael Caine objevil můžeme jmenovat např. Slečna drsňák (2001) se Sandrou Bullock v hlavní roli nebo film Moje krásná čarodějka (2006) kde si hlavní roli zahrála Nicole Kidman a Will Ferrell.

Své vzpomínky a postřehy z bohaté herecké kariéry shrnul do knih Not Many People Know That (1985, Ne každý to ví) a What's It All About? (1992, O čem to všechno je?). První jeho manželkou byla herečka Patricia Hainesová a od 1973 je jeho druhou manželkou někdejší Miss Universe Shakira Bakshová, narozená v Guyaně, s níž si zahrál ve film. adaptaci románu Rudyarda Kiplinga Muž, který chtěl být králem (r. J. Huston). 1992 byl za svůj umělecký přínos vyznamenán Řádem britského impéria.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.